Jak využít influencera pro vaší reklamu?
Influencer marketing se stává čím dál tím víc populární a není se čemu divit. Díky proběhlé pandemii lidé začali trávit ještě více času na internetu a sociálních sítích. Ty v současné době jako reklamní kanál dominují, a patří společně s televizí mezi nejkonzumovanější média.
Pojďme si říct něco obecně o sociálních sítích a potom blíže k možnosti využití influencera pro vaší reklamní kampaň.
Jaké jsou jednotlivé sociální sítě?
Mezi největší sociální sítě v České republice zařídíme Facebook, Instagram, Twitter a LinkedIn. Všechny tyto sociální sítě mají poměrně stejné rozvržení populace, co se pohlaví týče, tedy zhruba 50 na 50. Je zajímavé, že jediný Twitter má více uživatelů mužů, než žen, a to zhruba 78 % (dostupná data z lednu roku 2021). Pro kampaně se pomalu začíná využívat i platforma TikTok.
Na Facebooku najdeme zhruba 5,3 milionů uživatelů, přičemž nejvíc z nich spadá do věkové kategorie 25 – 34 let.
Instagram, na kterém je registrováno cca 3 miliony lidí, patří mezi síť, kde se pohybuje spíše mladší věková skupina, a to zejména 18 – 24 let.
Obě tyto sítě nabízí obdobné cílení a formáty reklamy, a to klasické posty z obrázků nebo videí, které většinou slouží pro účely zvýšení návštěvnosti cílové url a konverzí, stories a lead ads, kde se místo cílové URL otevře formulář s předvyplněnými údaji uživatele. Na posty a storíčka lze krásně využít vlivu influencera.
LinkedIn je síť, na které se pohybují zejména 1,8 milionů uchazečů o zaměstnání nebo lidí se zájmem o konkrétní obory, kariéru, možnosti vzdělávání a pracovní praxe. I tady se nejvíce používají klasické posty (obrázek/ video/ carousel) a nebo lead ad reklama.
Twitter se svými 568 tisíci uživateli se pro reklamní kampaňě moc neosvědčuje. Umístit sem můžete obrázek, promo tweetu, video a další formáty.
Co je to influencer marketing?
Influencer marketing je forma reklamy na sociálních sítích, která využívá sociálního nebo odborného vlivu určitých osob a nebo organizací skrze jejich doporučení a umístění produktu na jejich sociální sítě.
V praxi to znamená, že váš produkt/ službu promuje někdo jiný tím, že se s výrobkem vyfotí nebo zdokumentuje, jak využívá konkrétní služby. Tím danou věc doporučuje. Protože se široká veřejnost ráda ztotožňuje se slavnými osobnostmi, nebo lidmi, kteří mají určitý vliv a charisma, můžete krásně docílit toho, že na základě reklamy u influencera oslovíte další zákazníky, kteří budou chtít vyzkoušet to, co používá jejich idol.
Influencerů existuje velké množství, ti nejsledovanější jsou především sportovci, herci/herečky, zpěváci/zpěvačky, moderátorky/moderátoři, modelky, umělci a také různí youtubeři a kreativní lidé, kteří si vybudovali svou značku na image komika nebo na základě nějakého netradičního talentu. Samozřejmě čím pohlednější jste, tím víc vám váš vzhled hraje do karet ve sledovanosti.
Mezi nejznámější české influencery patří např. Petr Čech, Leoš Mareš, Makhmud Muradov, Monika Bagárová, Ben Cristovao, Kazma, Kovy nebo Nikol Štíbrová. Petr Čech suverénně vede se svými 2,1 miliony followery.
Podle čeho vybírat vhodného influencera?
Obecně můžeme rozdělit influencery podle různých kritérií do různých kategorií s tím, že nejdůležitější metriky určující kvalitu daného influencera jsou počet sledujících, průměrný počet lajků a komentářů, míra zapojení publika, dosah, imprese a zájmy influencera.
Tyto a další informace jsou dostupné na platformě Lafluence, která vznikla v roce 2018, a která sdružuje nejvíc influencerů v Česku a na Slovensku. Tento nástroj se vám pro navázání spolupráce s influencerem může fakt hodit! Můžete v něm šikovně nastavit svou reklamní kampaň nebo minimálně získat přístup do placené databáze.
A podle čeho tedy vybírat toho správného influencera?
-
Podle velikosti
Počet followerů je určitě údaj, který hodně vypovídá o kvalitě influencera, nicméně neměl by být pro reklamu úplně tím klíčovým. Je třeba brát v potaz i další parametry, které si zmíníme níže.
Můžeme určit jakousi magickou hranici 1 milion followerů, kterou se v České republice povedlo přesáhnout pouze pár lidem.
Dalším mezníkem je počet 600 – 500 tisíc followerů. Tito influenceři se ještě označují jako “mega”. Za spolupráci s takovými influencery si samozřejmě připlatíte, většinou se jedná o mediálně známé tváře a jména s velkým dosahem, nicméně jejich časová vytíženost může způsobit menší míru zapojenÍ, a tudíž slabší interakci s publikem. Jsou velmi vhodní pro masovou nebo jednorázovou kampaň.
Mezi střední (“makro”) influencery patří osobnosti s počtem followerů do 100 000. Tito influenceři bývají lídři ve svém oboru a jsou zvyklí na publikum i dlouhodobou spolupráci, ale značky už si pečlivě vybírají. Rozhodně mají velký dosah i míru zapojení. Mohou se hodit pro budování image vaší značky a její důvěryhodnosti.
Pak máme desítky tisíc menších influencerů, se kterými můžete klidně nastavit velmi úspěšnou kampaň, a kteří mohou být vaše přímá spojka k zákazníkovi, protože s ním mají užší kontakt, nejsou jen jakousi nedostupnou ikonou. Mezi “mikro” influencery řadíme počet sledujících do 20 000. Další výhodou je, že tito influenceři mívají specifické zaměření – zajímají se o módu & krásu, knihy, bydlení, cestování nebo třeba o technologie.
Sledovanost influencera může být na různých platformách jiná. Vždy se uvádí podle působení na dané síti, kterou pro marketing využívá. Nejčastěji je to Instagram, potom Youtube kanál a Facebook profil. V menší míře influenceři využívají svého vlivu i na TikToku a Twitteru.
-
Podle kategorií
Jakmile si určíte velikost influencera na základě budgetu, který máte na kampaň k dispozici, je samozřejmě důležité i zvolit správnou kategorii, ve které influencer na sítích působí.
Nejčastějšími kategoriemi jsou Fashion & Style, Fashion, Sport, Gaming, Beauty, Fitness, Travel, Comedy a Health.
Z dat o daném influencerovi můžeme také zjistit, o kterých kategoriích nebo ostatních influencerech nejvíce mluví, a které profily sám nejvíce taguje.
Ke každé kategorii se potom vztahuje afinita, tzn. ve které oblasti je influencer aktivní a na kolik procent. Říká nám to, v které kategorii má největší zásah publika. Díky tomu můžete vypátrat, jestli je daný člověk opravdu vhodný pro promování vašeho druhu produktu.
-
Podle statistik
K výběru kvalitního influencera nám může pomoct i přehled analýz, které k danému profilu jsou k dispozici, a se kterými si poradí i externí agentura.
Jedná se o data o fanoušcích influencera, tzn. jaké pohlaví a jaká věková kategorie ho nejvíc sleduje, vývoji počtu sledujících na jednotlivých platformách a také průměrné hodnoty nebo-li benchmarku impresí jednoho postu nebo očekávaný engagement rate.
Tyto statistiky je dobré zahrnout do rozhodování a nastavit podle nich vhodnou spolupráci.
Inspiraci pro oslovení můžete najít i v ocenění nejlepších tvůrců mezi influencery a blogery známé jako Social Awards. V rámci této ankety se uděluje ocenění pro českou internetovou komunitu na sociálních sítí. Takže pokud chcete mít větší přehled o této scéně, nenechte si předávání ujít! :)
Jak nastavit kampaň s influencerem?
Každý influencer promuje různě dlouhé kampaně s různými firmami, které jsou relevantní ke kategorii jeho působnosti.
Kromě timingu je zapotřebí nastavit si s influencerem hashtag, který bude přidávat ke všem reklamním postům. Jedná se o klíčové slovo, na základě kterého se dá vyhledat obsah konkrétního média, souboru či textu, a které by mělo nějakým způsobem popisovat značku nebo aspekty, které jsou k ní v asociaci. Používá se zpravidla 3 – 5 hashtagů v rámci jednoho reklamního sdělení, označit jich lze celkem max. 30. Ale pozor, problematika hashtagů podléhá zákonu o regulaci reklamy a ochraně spotřebitele!
Navnadili jsme vás na spolupráci s influencerem? Jedná se rozhodně o populární formu reklamy, která se vám vyplatí, a která je finančně relativně dostupná. Lidi jsou největší reklama sama o sobě, a právě díky nim můžete zlepšit povědomí o své značce!
Influenceři ale nejsou jediný způsob, jak budovat svůj brand. O tom ale více v následujícím článku…