Co jste nevěděli o videoprodukci?

17. 3. 2022

Baví vás svět kamer a kulis? Jste fandové do tvoření videoobsahu a zajímá vás, co vše taková tvorba obnáší? Rádi byste zvěčnili nějaký výjimečný okamžik a přemýšlíte nad vhodným formátem či poptáváte kvalitní produkční tým? Sepsali jsme pro vás základní informace o tom, co spadá pod termín “videoprodukce”, jaké jsou výhody jednotlivých typů výstupu a na co si v tomto průmyslu dát pozor. 

Jaké video produkty firma běžně vyrábí?

Pod rukama zkušených producentů mohou vzniknout různé formáty výsledného videoobsahu. Každý produkt plní určitou funkci v závislosti na tom, co chce klient svým výstupem sdělit a jaké je jeho cílové publikum. Může jít o komerční tvorbu s cílem zvýšit brand awareness značky či podpořit její prodej. V tomto případě volíme jiné médium než ve chvíli, kdy chceme zachytit a předat dál nějaký významný okamžik či osobní zážitek. Funkce videoobsahu bývá často také informativní a edukativní. 

Videotvorba je hra, která nabízí řadu možností, jak se tzv. “trefit do černého”. Rádi vám poradíme, jak na to!

Reklama

Mezi nejčastější a nejrozšířenější formáty patří reklamní obsah. Sem spadají různá produktová a firemní videa nebo také náborová videa. Nejde o nic osobního, jako zejména o navýšení klientely dané firmy či uživatelů konkrétního produktu. Video by nemělo být příliš dlouhé a mělo by stručně a jasně vystihnout základní konkurenční výhody a atraktivitu promované služby/věci. Součástí může být i reference od spokojeného zákazníka nebo zakomponovaný odkaz na ně ve videu. 

Záleží, který komunikační kanál využijeme v rámci propagace – podle toho lze libovolně upravit délku spotu pro dosažení co největšího efektu. Pokud se bavíme o sociálních sítích, video by nemělo přesáhnout jednu minutu. Co se týká televizních reklam, tam je standardní stopáž 30 sekund. 

Každý klient nahlíží na videoprodukci podle svých potřeb a cílů. Směrodatné a vypovídající v tomto případě jsou zkušenosti a portfolio dané produkce včetně poutavého showreelu a kvalitního technického vybavení, cena a způsob komunikace směrem ke klientovi. Skutečně víte, co po vás chceme? My si troufáme říct, že ano! 

Natáčení v ložnici

Natáčení reklamy pro zaneprázdněné klienty s herečkou Kristýnou Příhodovou. Přečtěte si o reklamě.

Rozhovory a podcasty

Méně častěji využívaný, ale oblíbený formát pro svou praktičnost a efektivitu je rozhovor/podcast. Jedná se o rozsáhlejší reklamu, kdy toho potřebujete více sdělit nebo být osobnější. 

Máte hosta, celebritu či někoho zajímavého, s kým chcete udělat rozhovor nebo podcast, ale nemáte dostatečné vybavení, abyste to zvládli sami? Jste odborník v konkrétní oblasti a chcete šířit svůj názor nebo jednoduše představit sebe, popřípadě nový produkt a víc se o něm rozvášnit? Ozvěte se nám. Zajistíme celou produkci včetně moderátora a následné sestříhání i případnou publikaci vašeho rozhovoru/podcastu. Připravíme otázky na míru a dodáme vám kvalitní zázemí včetně příslušné techniky.

Pavel Simandl sedí s Lubomírem Novohradským před zahájením rozhovoru

Snímek z natáčení rozhovoru s Pavlem Simandlem. O rozhovoru si můžete přečíst v našem článku.

Hudební videoklipy

Z dílny produkce může vzniknout také hudební videoklip. Jste hudební producent, zpěvák nebo dj a hledáte partnera pro natočení klipu? Pak využijte našich zkušeností a přenechte tuto práci odborníkům v oboru. 

TIP od nás:

Pro inspiraci se mrkněte na náš článek o tom, jak se tvoří klip, který chytne za srdce všechny posluchače: Jak vytvořit nezapomenutelný hudební videoklip?

Konference, přednášky a školící videa

V dnešní době je čím dál tím víc populární vzdělávat se online, a tak se i různé konference a kongresy přesouvají z prezenční účasti do virtuálního prostředí. I tady můžete využít služeb videoprodukce, která je schopna zajistit online přenos (viz níže) nebo záznam z vašich přednášek

Oblíbenou formou jsou také různá školící videa pro zaměstnance nebo obchodní partnery včetně edukativních videí pro širší veřejnost. 

Jste vedoucí společnosti, lektor kurzu nebo organizujete konference a další akce? Videoprodukce vám zajistí natočení celé události a kvalitní přenos všech informací směrem k posluchačům. 

TIP od nás:

Jedním z dobrých produkčních týmů jsou např. HayotFilms, kteří dokáží zaznamenat konferenci každé velikosti.

Livestream

Plánujete živý přenos vaší konference nebo události? Livestream se v současnosti těší velké oblibě. Jedná se o videoprodukci velmi náročnou na přípravu, kdy výsledná kvalita záleží na spoustě dílčích faktorech – jaké je k dispozici internetové připojení, náročnost prostředí, vhodné osvětlení, kvalitní ozvučení apod. Záleží na produkci, co vše k livestreamu nabízí, či je schopna doplnit. 

Snímek monitorů

Snímek z průběhu livestreamu.

TIP od nás:

Podívejte se, jak jsme dělali livestream my a jak jej případně dělat.

Animace

Animovaná videa jsou originálním nástrojem pro oslovení nových zákazníků nebo edukace diváků. Tady se fantazii meze nekladou! Můžete využít kreativních 2D nebo 3D formátů videa a odlišit se tak od všednosti konkurence. Převést do animace se dá téměř každý nápad. Ale pozor – tvorba animace není jednoduchá, proto si videoprodukce může určovat vyšší náklady.

Životní mezníky, významné události

Potřebujete chytit nějaký významný osobní moment a nemáte potřebné technické vybavení? I tady může pomoct externí videoprodukce. Svatba, taneční, promoce, rozlučka se svobodou, narozeninová párty, osobní rituál, pro odvážné i porod nebo možná pohřeb – natočit se dá vše, na co nechcete zapomenout.

TIP od nás:

Videoprodukce Stibůrek má za sebou už několik zrealizovaných svateb a nabízí dle balíčku jednoho či dva kameramany.

Jak poznat kvalitní videoprodukci?

Jaká kritéria by měla splňovat kvalitní videoprodukce a jak ji poznáte? 

Ze všeho nejdůležitější a klíčové pro rozhodování, zda zvolit daný produkční tým, je bezpochyby styl a vzhled videí. Nejen, že se vizuální kvalitou potěší vaše oko a poznáte, jak kvalitní vybavení produkce používá, ale zároveň je vypovídající i v tom, jak ti za kamerou smýšlí o celkovém konceptu videa a jak dokáží zachytit a vypíchnout dílčí detaily. Video samotné jednoduše mluví o dobře odvedené práci, která vám dává smysl, a o profesionalitě týmu. 

Celý proces by měl začít správným pojmenováním cílů videoobsahu a výběrem vhodného formátu. Sepsat myšlenky a vize klienta na papír a dát jim jasný rámec je základ úspěchu každé videotvorby. Důležitý je také pravidelný feedback a zapracování jednotlivých verzí videa na základě měnících se požadavků klienta. Zlaté pravidlo je: ptát se a doptávat! 

Komunikace

“Kdo se moc ptá, hodně se dozví” – a to je cíl komunikace, která by měla být pro produkci denním chlebem, a je zásadním kritériem pro určení její kvality. Očekává se profesionální vystupování, určitá odbornost, sebevědomí a asertivita, která je nutná pro diplomatické jednání s klientem, kdy se snažíme najít průsečík jeho vize s našimi praktickými zkušenostmi a také technickými možnostmi. 

Produkce může být sebevětší, ale pokud s klienty nevhodně komunikuje, neutužuje vztahy a nechová se férově, nedá se považovat za kvalitní.

Recenze

Neméně důležité a směrodatné jsou samozřejmě reference od klientů a portfolio dané produkce. Kdo se pyšní velkými značkami na seznamu, ten má vyhráno! Nemusíme mít nutně tucet spokojených klientů, stačí 3 – 5 kvalitních autentických recenzí, které jsou reálné, a vypovídají o způsobu a kvalitě naší práce. Tady se vyplatí nepoužívat anonymitu, ale osobní a lidský přístup od různých typů klienta.

Recenze můžeme hledat přímo na webu konkrétní firmy, nebo použít vyhledávače. 

TIP od nás: 

Můžete se podívat, co Sofia ze společnosti Slotegrator o nás napsala:

“Slotegrator is thankful to Zabavna Media for cooperation in live-streaming our corporate event :) The goal was not easy: use different angles to create a dynamic atmosphere for an online event. Radka and Vaclav are attentive, professional, and responsible people. We are happy to see them over and over again!”

Logo Slotegrator

Logo společnosti Slotegrator.

V rámci spolupráce s firmou Jezte s námi, nám napsal Jiří Vykouk, majitel Jezte s námi:

“Zábavná média jsem oslovil, protože se mi líbila jejich videa, která jsem zahlédl na internetu. Už první setkání s panem Novohradským a jeho týmem byl zážitek. Všichni milí, akční, plní energie a nápadů. Proto jsem se rozhodl nechat absolutně vše na nich bez jakékoli mé invence. Natáčení probíhalo jak v jejich ateliéru (dokázali si sami zorganizovat naše zákazníky ochotné mluvit na kameru), tak i v terénu u nás na provozovně a to ještě v noci! A nic nebyl problém. Profesionální mladí lidé – to jsou ZÁBAVNÁ MÉDIA.”

Logo firmy Jezte s námi zdravě

Logo společnosti Jezte s námi zdravě

Portfolio

Jak již bylo zmíněno v předešlém odstavci, o kvalitě produkčního týmu mluví zejména portfolio klientů a hotový videoobsah, kterým se může chlubit. Zkušenosti a praxe jsou v tomto případě stěžejní, přičemž čím déle je daná produkce na trhu, tím si může dovolit nastavit vyšší ceny. Vyšší cena ovšem vždy nemusí nutně znamenat lepší kvalitu výstupu. Vyplatí se posuzovat práci jako celek a brát v potaz celkové působení a kontext dané firmy. 

Reklama

Každý produkt/služba potřebuje dobrou reklamu a v oboru videoprodukce to samozřejmě platí taky. Kdo má na trhu vybudované jméno, ten může mít zakázky i pouze na základě doporučení, a to je vždy cenné. Za kvalitní reklamu si klient ovšem vždy připlatí. Produkce, o které se mluví, a o které je hodně slyšet, může vzbuzovat pocit důvěry a profesionality.  

Jací existují producenti a kdo se řadí do TOP 10?

Kde najít kvalitní videoprodukci?

Pokud chcete opravdu dobrou videoprodukci, vyhraďte si cca hodinu či dvě na její hledání. Ideální je projít si obsah více produkcí a pečlivé prozkoumat dané portfolio, YouTube kanál a další sociální sítě s obsahem, recenze, apod.

Nejčastější a nejpoužívanější způsob je použít vyhledávače – např. Google obsahuje přes miliardu dat – a v takovém množství už se dá ledacos najít :) Hodně vypoví i profily na sítích, ať už se bavíme o Instagramu, Facebooku nebo Youtube. Z příspěvků se dá vyčíst nejen jak daná firma funguje, ale i jaká je její kultura, atmosféra a s kým budete potenciálně jednat.

TIP od nás: 

Markusfilm.com má kvalitně provedené sociální sítě, jsou aktivní, mají hezký vzhled a komunikace s fanoušky probíhá na vysoké úrovni.

Collectiveproduction.cz je aktivní a lákavá videoprodukce, která na své sociální sítě aktivně přidává fotografie ze zákulisí natáčení. 

Kolik videoprodukcí je v Praze?

V Praze najdeme celkem něco přes 50 produkcí. Připravili jsme pro vás seznam těch, které podle nás stojí za to – od těch nejmenších, až po velké s významnými klienty: Povedlo se nám najít pár videoprodukcí, které za to stojí.

These post might interest you