Jak na animaci?

16. 8. 2021

Tentokrát se zaměříme na téma „Animace“. Přemýšleli jste o tom, že byste začali animovat? Nevíte si rady jak začít? Poradíme Vám s tím v našem článku.

 

Co je to animace?

Animace je metoda vytváření pohyblivých obrázků či filmů. Tvoří se z několika jednotlivých snímků, které v určité rychlosti způsobují pohyb. Důležitou veličinou animace je počet snímků za vteřinu (FPS). 

 

Je spousta způsobů a možností jak animaci tvořit. Můžete například využít několik obrázků, které se budou pohybovat jednotlivě, a nebo vytvářet animaci v 3D prostředí.

Druhy animací

Animace mohou být vytvořené několika způsoby. U druhů záleží na tom, kolik mají os. Existují 3 různé osy. Osa X, která je vodorovná, osa Y, která určuje výšku a osa Z, která značí hloubku.

2D Animace

2D animace patří mezi nejpoužívanější. Dá se s nimi vytvářet spousta GIFů, animovaných filmů a spousta dalšího. 2D znamená, že je tvořena pomocí plochých objektů, narozdíl od 3D animace, využívá pouze osy X a Y, takže animace nemá žádnou hloubku. Ačkoliv se spousta animátorů snaží vložit i hloubku do 2D animace, přesto na člověka působí ploše.

Program na tvorbu 2D animace je například Adobe Animate, Adobe Photoshop a jiné.

3D Animace

3D animace je jedna z nejtěžších, ale zároveň nejhezčích animací. Vytváří se v 3D programech, ve kterých dokážete vytvořit i reálného člověka s věrohodnými detaily. Oproti 2D animaci využívá všechny osy, takže výsledek dokáže na sledujícího působit reálně. V 3D animaci jsou vytvářeny filmy, reklamy a spoustu dalších médií. Mezi nejznámější programy na tvorbu 3D animací patří Cinema 4D, Blender a další.

Kreslené animace

Kreslené animace jsou hodně společné s 2D animací. Je to animace, kterou animátor vytváří pomocí tzv. časové osy (z angličtiny timeline), díky které dokáže na jednotlivé snímky vytvářet různé prvky a momenty. Pro začátečníky je nejlehčím způsobem tvorby animace. Postupně se od ní můžete dostat až k 3D animování.

Programy na animace

Na animování můžete využít i obyčejné malování (tvoříte jednotlivé obrázky a pak je na internetu vložíte do GIFu). My se ale dále zaměříme na profesionálnější programy. 

Cinema4D od společnosti MAXON

Program, ve kterém pracuje několik významných filmových režisérů. Funguje na principu jednotlivých polygonů (objektů) a pomocí jednotlivých klíčových snímků dokážete všechno animovat. Kromě animací v Cinemě můžete vytvářet prvky Vaší firmy, 3D logo, produkt v reálném prostředí a podobně. Cena programu se pohybuje kolem 2 tisíc Kč za měsíc.

Blender

Svými vlastnostmi připomíná Cinema 4D. Vytvářet se dá spousta 3D objektů a animací. 

Narozdíl od většiny obdobných editorů je zdarma.

Adobe Animate

Program od společnosti Adobe, který se využívá převážně pro webové aplikace, vektorovou grafiku a počítačové animace. Slouží převážně jako 2D editor a lze v něm vytvářet i hry. 

Adobe After Effects

Další z řady softwarů od společnosti Adobe. Převážně je určen pro animování do různých videí, ale 2D animace v něm můžete udělat také. 

Adobe Photoshop

Editační software pro fotografie, ve kterém můžete vytvářet 2D animace pomocí časové osy.

Jak vytvořit animaci?

Po zvolení vhodného programu na tvorbu editace můžete začít animovat.

Myšlenka a prvek animování

Máte dobře promyšlené, co ve skutečnosti chcete animovat? Může to být Vaše logo, text či obrázek, postavička a podobně. Vytvoření animace není nejlehčí a je zapotřebí tomu věnovat spoustu času.

Je vhodné mít objekt ve velkém rozlišení, ať už budete animovat logo či obrázek. 

Jak začít?

Jakmile máte myšlenku a prvek, vložíte jej do programu. Všechny animace fungují na principu časové osy, do které vkládáte jednotlivé snímky. Slangově můžeme říct snímek po snímku (frame by frame). A v každém snímku je už na Vás, jak budete měnit či přidávat prvky do animace. 

Pokud chcete. aby na Vás mával panáček, je potřeba v každém snímku změnit ruku, aby vytvářela pohyb. Do každého snímku je potřeba tedy vložit rozdílné prvky, mávající ruka, pohyb auta a podobně. 

 

Mohlo by Vás zajímat