Jak nejlépe natočit svatbu?
Někdo vás oslovil, abyste mu natočili jednu z nejlepších životních událostí! Ale vy tápete, jak nejlépe natočit svatbu? Není to tak těžké, jak se zdá! Přečtěte si o tom v našem článku a zjistěte, co k natočení svatby potřebujete, kolik to bude stát a jak moc obtížné či snadné je takovou svatbu natočit.
Jak náročné je natočení svatby?
Každé natáčení není snadné, obzvlášť natáčení svatby. Vytvořit opravdu kvalitní svatební video může znamenat spoustu práce. Ať už je řeč o natáčení nebo samotné postprodukci videa, vždy je potřeba mít všechno perfektně domluvené. Většina novomanželů nechává zpracování videa na zvolené produkci, protože mají ještě spoustu věcí a náležitostí, které je potřeba na svatbu zařídit či udělat. Zkrátka nemají časovou kapacitu na řešení svatebního videa.
Samotné natáčení
Pokud se rozhodnete natáčet svatbu, zjistěte si co možná nejvíce potřebných informací, mezi které bez pochyby patří místo, časový program svatby, počet hostů, technické zázemí a podobně. Pomůže to nejen při přípravách, ale i při samotném natáčení. Dále je také důležité si uvědomit, že je rozdíl, jestli jdete natáčet jako kameraman sám nebo s kolegou. Můžete totiž díky tomu ovlivnit počet kusů techniky, kterou si s sebou na natáčení vezmete. Ne nadarmo se říká: „Ve dvou se to lépe táhne”. Například, když na svatbě bude 10-30 hostů, výrazně doporučujeme natáčet na svatbu ve dvou lidech. Jeden totiž může například natáčet a druhý fotit, pokud si svatebčané nepozvali na fotografování jinou agenturu.
Scénář
Myšlenku, kterou máte v hlavě, si napište na papír. Je to dobré proto, abyste v průběhu příprav mohli cokoliv změnit, případně doplnit. Nemusíte si psát přímo scénář s dialogy, ale stačí čistě technický scénář, do kterého si zapíšete, jakou techniku budete potřebovat na kterém místě, jaký bude záběr budete točit a zda to bude celek či detail a podobně. Důležité je mít harmonogram celé svatby, abyste věděli, co se kde a kdy děje, zkrátka co je na programu.
Příprava
Do většiny svatebních videí se přikládá příprava nevěsty a ženicha. Pro novomanželé to může v budoucnu evokovat vzpomínky na to, jaké to bylo a co všechno dělali než se vůbec vydali na svatební obřad.
Průběh
Cesta nevěsty směrem k oltáři je asi jednou z nejvíce emočních částí celé události. Pocit a výraz muže, ke kterému kráčí jeho nastávající manželka v krásných šatech, s nádherným účesem a úsměvem na tváři je nenahraditelnou částí každého videa. Je vhodné pro tento záběr z technického hlediska postavit kameru na stativ, která snímá ženicha a na stabilizátoru či v ruce natáčí druhou kamerou kráčející nevěstu. Následně je nejdůležitějším okamžikem ten, během kterého si nevěsta s ženichem řeknou své ANO. Následuje předávání prstenů, první novomanželský polibek a gratulace. Vše natočte s přesností, používejte detailní záběry a zkrátka všechno, co by mohlo v budoucnu diváky přilákat do děje.
Oslavy, zábava
Po samotném obřadu přichází na program hostina, fotografování a všeobecně zábava. Tu je vhodné zachytit jen z pár míst a okamžiků. Do videa můžete vložit fotografie různých situací, například když se sejde skupina hostů nebo když se podává oběd, u něj je konkrétně dobřé zaznamenat každý chod. Nesmíte také zapomenout na zachycení krájení dortu a následně rautu, při kterém si hosté sami nabírají dobroty, které jsou dostupné. Další nedílnou součástí svatby je společný první tanec novomanželů, rodičů a podobně. Všechno může ve videu vypadat dobře a výsledek bude uspokojující.
„After party”
Blíží se konec celé události a všichni tancují na hudbu, která hraje a probíhá ta správná oslava vstupu do manželství. Hosté si navzájem fotí selfie, dávají si panáky, povídají si venku a podobně. Všechny tyto okamžiky je také dobré zachytit na video, aby byla vidět ta pohoda, která na svatbě je.
Technika
Zvažte pečlivě dopředu, kolik techniky s sebou budete potřebovat, na jakých lokacích budete natáčet, čím to budete natáčet, kolik stativů budete potřebovat a podobně. Položte si také otázku, jestli máte vzít dron, pokud jej máte k dispozici. Vemte opravdu všechno se vám při zaznamenávání svatebního videa může hodit, protože čím více záběrů budete mít, tím lepší bude výsledek celého videa. Techniku si můžete i půjčit, nevíte kde?
Záběry
Jak jsme psali v odstavci výše, čím více záběrů budete mít, tím lepší výsledné video bude. S více záběry se vám bude pracovat lépe než s jejich nedostatkem, protože se to těžko dohání a video by nemuselo ve výsledku vypadat dobře. Pokud však natočíte málo materiálu, existuje řada knihoven, ve kterých zvládnete sehnat spoustu záběrů. Toto ale nedoporučujeme, protože to nemusí být zcela vhodné v tom, že záběr nemusí do kontextu videa vůbec zapadnout.
Prostředí
K prostředí se řadí několik faktorů. Důležité je, aby se v prostředí, kde bude svatba probíhat, nebude vyskytovat něco, co by mohlo záběry rušit, například reklamní plochy (billboardy, cedule a podobně). U prostředí si můžete zároveň určit, kde jaká scéna bude vypadat dobře a myslet už do budoucna.
Postprodukce
Než začnete cokoliv editovat a stříhat, je vhodné projít všechny záběry, abyste si mohli sepsat (klidně i na papír nebo formou storyboardu), co v jaký čas bude ve videu a které záběry například nepoužijete. Jakmile si stanovíte jistou časovou osu, můžete začít se samotnou postprodukcí. Nyní je čas na přidávání barev, textů, hudby do videa a celkové složení celého produktu dohromady. Pracujete v DaVinci Resolve a potřebujete poradit s barvením? Přečtěte si, jak pracovat s barvami v DaVinci Resolve.
Jaké chyby mohou nastat?
Nedostatek záběrů
Když vám chybí záběry nemusí být zrovna jednoduché záběry nahradit. Musíte vymýšlet, jak to udělat bez chybějících záběrů. Proto opravdu raději natáčejte více.
Rozmazané a jinak poškozené záběry
Může se stát, že některé záběry budou rozmazané nebo nějak poškozené. Nebudou se větší částí hodit do celé videosekvence.