Jak sjednotit obraz s více kamerami najednou?

7. 1. 2022

Obraz, ve kterém je více kamer, je v dnešní době zcela běžný . Jak ale takový obraz sjednotit , aby působil  věrohodně? Vyskytnou  se nějaké chyby, které může člověk  snadno přehlédnout? YouTubeři tak  pracují běžně. Co k tomu ale potřebují? 

Jak vybrat techniku, kterou budete využívat na natáčení?

Pokud chcete natáčet více kamerami, musíte si hlídat několik parametrů. Prvotním krokem je zvolit stejnou kamerovou techniku. Například dvě kamery od společnosti Blackmagic, nebo dvě zrcadlovky od firmy Nikon. Jde o to, že každá kamera má jiný snímač a na obrazu to může být znát. 

I bez stejné techniky máme řešení

Jestliže  nemáte možnost pořídit dvě stejné kamery, ale disponujete jednou kamerou Blackmagic a druhou zrcadlovkou od Nikonu , musí být vaší prioritou světelné podmínky v prostředí. Nastavte zařízení tak, aby vyvážení bílé nebylo odlišné. Zrcadlovky jsou dělané převážně pro fotografování a jejich barvy bývají softwarově upravené tak, aby fotografie vypadaly skvěle. U natáčení je velmi těžké barvy sladit s druhou kamerou. Uspokojující výsledek s vyrovnaným obrazem vám klidně může zabrat i několik hodin.. V případě, že nemáte možnost pořídit více stejných kamer, investujte alespoň do stejných objektivů. Každému kameramanovi a střihačovi to velmi usnadní práci.  Do kamery totiž půjde stejné množství světla. 

Pokud nemáte techniku a potřebujete ji co nejdříve sehnat, můžete si ji levně půjčit.

Jak sjednotit obraz u kamer?

Jak jsme již zmínili  výše, je potřeba mít kamery se stejným snímačem, případně kamery od stejné firmy. Jak ale sjednotit obraz, když nemáte možnost stejných kamer? Prvním krokem je nastavení pozice kamery. Velmi  záleží na tom, odkud kamera natáčí a zpracovává objekt. Může to ovlivnit lom světla, jeho ostrost při editaci a mnoho dalších faktorů, kterým byste se měli raději vyhnout. 

Světla a stíny

 Dalším podstatným atributem jsou světla a stíny. Je důležité si na všech kamerách pořádně zkontrolovat  osvětlení objektů, případně dalších prvků, které jsou  kamerou viditelné. Není vhodné, aby stůl, který je jen dekorací,  byl osvětlen více než osoba, jež  v rozhovoru vystupuje . Několikrát si rovněž zkontrolujte úhel světla, abyste zlepšili a odstranili nechtěné stíny.

Stativ a výška 

Výška stativů s kamerami je dalším prvkem , se kterým budete pracovat.  Ideální je, aby kamery byly ve stejné výšce. Pokud je to nemožné , umístěte je tak , aby to vypadalo cíleně.  Pokud se vám nedaří vložit kameru  do stejné výšky, dejte ji např.  výše než ostatní a bude to vypadat, že snímáte  i horní pohled celého natáčení. Se všemi nedostatky lze něco udělat. Záleží pouze, jak se k nim postavíte. 

Jak případně opravit špatně nastavené kamery?

Pokud se vám nepodařilo nastavit kamery tak, aby vše vypadalo stejně, můžete zbytek doupravit v postprodukci. Nebude to sice vůbec  snadné, ale při důkladné práci a kontrole detailů, jste schopni vytvořit perfektní výsledek. Největším problémem při práci s více kamerami bývají barvy a světla. U barev dokážete strávit  i 2 hodiny času nad tím, aby všechny různé parametry byly precizní a líbivé. Opravit to můžete pomocí korekce barev, díky níž jednotlivé prvky (jas, kontrast, světla, stíny apod.) nastavíte. Tak učiníte u všech videosouborů. 

Nevíte si rady se zvukem? Jak správně zachytit audio k videu?

5 YouTube kanálů, které mají dobře propracované větší množství kamer

Duklock

YouTuber a streamer na své podcasty využívá 3 kamery: střední, na hosta a na sebe. Světla má umístěné nad hlavami. 

Kamery, které Duklock využívá, jsou:

  • Sony A6300

Snímá samotného hostitele, jenž debatuje s hostem. Má na sobě objektiv Sony 18-105 F4, který má pěkný zoom a dobrou světelnost. 

  • Sony A6400

To samé, pouze snímá hosta. Stejný objektiv.

  • GoPro Hero 6

Třetí kameru má provedenou díky GoPro, která snímá oba. Jde poznat rozdíl, ale po zhlédnutí #Recastu pochopíte, že využitím GoPro kamery získá rozhovor větší perspektivu.

Mikrofony:

  • Rode PodMic

Na snímání zvuku používá dva mikrofony od společnosti Rode, které má upevněné na rameni od stejnojmenné společnosti. Oba vedou do Rodecasteru.

Switchery:

  • Rodecaster

Zařízení, které spravuje audio vstup. Lze zapojit až 4 mikrofony, například připojení telefonu přes bluetooth.

  • ATEM Mini Pro

Malý jednoduchý switcher od společnosti BlackMagic, který zařizuje, aby bylo možné přepínat jednotlivé kamery. 

Duklock

STANDASHOW

YouTuber a člen TalkTV,  jenž má za sebou přes 100  rozhovorů s nejrůznějšími celebritami, YouTubery a dalšími zajímavými hosty. . Na rozhovory využívá pouze jednu kameru.

Standa pomocí zvukové karty od Rode koriguje jednotlivý hluk v mikrofonu a podobně. 

Standashow

Mr. Kubelík Show

Tvůrce, který má spolupráci se společností Žebírkov, zve své hosty a originálně jim servíruje nejrůznější pokrmy s příměsí chilli. U toho s nimi hovoří o nejrůznějších tématech. Mikrofony využívá klopové, tedy připnuté na oblečení. Natáčí zrcadlovkou. 

MrKubelikShow

BroCast

Bratrské duo, které na YouTube a dalších platformách vítá hosty ve svém pražském studiu. Kluci na natáčení používají telefony od společnosti Apple. Mikrofony mají jedny z nejkvalitnějších na trhu,  a to od společnosti Shure, konkrétně model Shure SM7B.

U Kulatého stolu

Jedna z nejznámějších dvojic, která ve svých podcastech zpovídá významné hosty, používá mikrofony Shure SM7B a natáčí kamerou od Sony, modelem FDR-AX100. 

ukulatehostolu

These post might interest you