Jak vytvořit kvalitní zvuk u rozhovoru?

6. 1. 2022

Rozhovory jsou jedním z nejlepších  způsobů, jak se o lidech dozvědět  něco, co ještě nikdo neví. Mohou u nich vzniknout nějaké chyby? Jak takové chyby opravit? Jak si poradit z předměty u rozhovoru? Jakou techniku používají youtubeři, kteří dělají rozhovory? 

Jaké chyby jsou nejčastější?

V rozhovorech se nejčastěji objevují chyby, které nelze během natáčení ovlivnit. Patří mezi ně například: hlasitý smích, nepříjemný zvuk pokládání předmětů na stůl, kýchání, kašlání nebo mluvení příliš blízko mikrofonu. Chyby jsou nepředvídatelné a často je potřeba jejich úprava v postprodukci.

Jak chyby opravit?

Pokud vám už chyby vznikly a nemáte možnost nahrát daný záběr znovu, měli byste je co nejlépe upravit  v postprodukci. Využít k tomu můžete různé efekty (DeNoise, DeReverb, DeHummer, DeEsser), které nabízí vámi  zvolený editační software, nebo manuálně zesílit  či ztlumit natočený materiál. Pokud máte audio nahrané na více kamerách, lze chyby opravit snáz. Vyberete kvalitnější audio a nahradíte jím to poškozené. 

Jak chybám předejít?

Nejjednodušším  způsobem, jak předejít chybám, je provedení zkoušky zvuku, u které si můžete hlasitost mikrofonu měnit. Praktičtějším  způsobem je informování účastníků  rozhovoru, aby se při natáčení vyvarovali hlasitému smíchu, zbytečnému manipulování s rekvizitami nebo okolními předměty, přibližování k mikrofonu apod. Dalším  krokem k libozvučnému audiu je udržení účastníků ve stále stejné vzdálenosti od mikrofonu  nebo koupě mikrofonu na rameno, s nímž můžete manipulovat, jak se vám zlíbí. , 

Snažíte se nahrát zvuk? Jak zachytit nejlépe audio?

Velmi výrazným pomocníkem ke kvalitnímu audiu  je souprava dvou mikrofonů určená  převážně pro podcasty či rozhovory. 

Je vhodnější, aby každý účastník rozhovoru měl svůj vlastní mikrofon, protože to bude pro editora snažší na editaci. Nejlepší variantou jsou mikrofony na rameni umístěné 20 centrimetrů od úst řečníka.. 

Jaké YouTube kanály mají kvalitní zvuk při rozhovoru?

Duklock

Slovenský YouTuber ve své #Recast show využívá kvalitní mikrofon od společnosti Rode. Rode PodMic je dynamický mikrofon, výhodný převážně pro nahrávání podcastů.

STANDASHOW

Další český YouTuber, který zve nejrůznější hosty a má zvuk vyladěný.

Čeněk Stýblo

“Bývalý” člen ViralBrothers, který rozjel svou vlastní podcastovou show. Mikrofon má od společnosti Shure SM7B.

Tomáš Touha

YouTuber, který v centru Prahy ve svém studiu zve hosty na rozhovory.

Jirka Král

Bývalý YouTuber, který už v roce 2017 vytvořil svůj podcast.

These post might interest you