Návod pro začátečníky jak začít s fotografováním

16. 8. 2021

Říkali jste si někdy, že byste rádi začali s focením, ale nevíte si rady? Pomůžeme Vám s výběrem techniky, popíšeme postupy jak nastavit fotoaparát a koukneme na základní tipy a triky, které můžete využít při samotném focení.

Jak vybrat správný fotoaparát a příslušenství k němu?

Při výběru techniky záleží, co přesně budete v budoucnosti fotit. Pokud hodně cestujete, bude se Vám určitě hodit digitální zrcadlovka. Má spoustu výhod jako je výměna objektivů, velké množství funkcí, se kterými si můžete cokoliv přizpůsobit. Pokud nechcete dávat spoustu peněz do zrcadlovky, na výběr je ještě kompaktní nebo bezzrcadlový fotoaparát. Kompaktní slouží spíše na každodenní focení Vašich dětí, mazlíčků, koníčků a podobně. Bezzrcadlovka má podobné funkce jako zrcadlovka, můžete vyměňovat objektivy, přizpůsobit si funkce. Ovšem výhodou zrcadlovky oproti bezzrcadlovky je možnost nahlédnout na reálnou scénu, kterou snímáte pomocí hledáčku, zatímco na bezzrcadlovce máte pouze display. 

Pokud si vyberete na začátek zrcadlovku, je pro Vás ideální vnímat parametr, který určuje velikost snímače. Nejkvalitnější je full frame, ten se ovšem pohybuje kolem 40 tisíc korun a více. Proto bychom Vám doporučili na začátek spíše nějakou levnější zrcadlovku v rozmezí 13 – 20 tisíc korun, se kterou se dokážete naučit i profesionálnější fotky. Mezi nejznámější výrobce na trhu patří firma Canon a Nikon, ale můžete najít i Fujifilm, Lamax, Sony a další. Důležitý je i výběr objektivu. U toho hraje roli clonové číslo (určuje světelnost), ohnisková vzdálenost (značí vzdálenost objektu od čočky a jak dokáže zaostřit objekt), stabilizátor (zajišťuje lepší stabilitu obrazu). 

Pro portréty je vhodný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a to konkrétně 50mm, zatímco na sport a přírodu se vyplatí spíše pořídit objektiv s ohniskovou vzdáleností v rozmezí 70-300mm. 

U kompaktních fotoaparátů záleží na kvalitě, rozlišení a počtu megapixelů (počet bodů v snímači). Můžeme při výběru doporučit fotoaparát s 20 Mpx, na snímač se více obrazových bodů, a tak jste schopni vyfotit větší záběr. 

TOP 3 fotoaparáty pro začátečníky:

  1. Canon EOS 2000D + 18-55mm IS II Value Up Kit13 090,-

Základní zrcadlovka od firmy Canon, je vhodný pro začátečníky vzhledem k jeho jednoduchému ovládání a přehlednosti systému. Dokážete s ním vyfotit spoustu skvělých fotografií a je perfektním pomocníkem při Vašich aktivitách, které stojí za zdokumentování. Balení obsahuje základní objektiv, se kterým jste schopni vyfotit spoustu pěkných portrétů, fotografií přírody a mnoho dalších.

Držení fotoaparátu

  1. Nikon D3500 + 18-55mm13 490,-

Zrcadlovka z levnější třídy od firmy Nikon, která je trochu odlišná. Její systém a ovládání je složitější, co se týče přehlednosti systému. Dokumentace s tímto fotoaparátem bude probíhat velmi snadno a Vaše fotografie budou stát za pozornost.

Nikon na silnici

  1. Sony CyberShot DSC-HX9913 490,-

Lepší kompaktní fotoaparát od firmy Sony, který dokáže svou velikostí překvapit a vyfotit opravdu velké množství hezkých fotek. Vhodný je například na výlety a cesty do zahraničí.

Produktová fotografie Sony fotoaparátu

Jak nastavit fotoaparát?

Zaměříme se na nastavení zrcadlovek a bezzrcadlovek, jelikož u kompaktních fotoaparátů najdeme spíše automatický program, který si dokáže vše nastavit sám.

U manuálního programu je potřeba myslet na 3 důležité prvky. Těmi jsou ISO, clona a čas expozice. U clony platí, že čím větší číslo, tím menší clona a podle toho se dostává světlo k snímacímu čipu. Expoziční čas funguje na principu délky snímání obrazu. Závěrka se otevře a podle délky času se zaklapne, to pak způsobí vyšší jas. ISO je elektronické zesvětlení, čím větší ISO, tím světlejší fotografie, ovšem větší ISO způsobí šum a zrnění fotografie, a tak se nevyplácí příliš často zvyšovat ISO nad hodnotu 400. Zvýšení ISO se hodí do tmavých místností bez možnosti stativu nebo pevného podkladu (například při focení plesů bez externích blesků). 

Porovnání velkého a malého ISO čísla Expoziční trojúhelník

Když fotíte portrét někde v prostředí, kde je pěkné světlo, můžete využít malou clonu, například v hodnotě 4.5, krátký čas 1/300 vteřiny a ISO 100. Fotografie by měla mít středně vyvážené světlo a objekt bude vynikat pomocí rozmazaného pozadí. Jakmile ovšem fotíte ve tmě nebo tmavším prostředí, je důležité zvýšit ISO, clonu a zkrátit čas expozice. Na všechny fotografie ve tmě Vám vřele doporučujeme stativ. Nižším expozičním časem můžete mít fotku kvůli nestabilnímu upevnění roztřesenou a rozmazanou. 

Je ideální využívat živý náhled, ve kterém vidíte, co přesně ovlivňuje a mění jednotlivá hodnota. 

Výběr prostředí 

Budeme se bavit převážně o focení portrétu, ať už v interiéru nebo exteriéru. Je zde totiž podstatný rozdíl v závislosti na osvětlení. Na většinu typů osvětlení preferujeme zrcadlovky či bezzrcadlovky. Kompaktní fotoaparáty jsou převážně na exteriér, protože nemají tolik funkcí, aby dokázaly fotit ve tmě.

V interiéru, ať už někde ve studiu nebo doma, se musíme převážně zaměřit na osvětlení. Ideální jsou pro to softboxy nebo světla s bílou zářivkou, ale musíme zvážit i umístění světel. Existuje spousta druhů a technik osvětlování. Příklady:

Rembrandt

Tento způsob vznikl díky známému nizozemskému malíři Rembrandt Harmenszoon van Rijn, který maloval své obrazy technikou, ve které měly postavy trojúhelník pod okem. Pokud chcete vyfotit modelku tímto způsobem, posaďte ji na stoličku, světlo umístěte z levé nebo pravé strany jejího obličeje, aby jedna půlka byla světlá a na druhé se vytvářel malý trojúhelník. Je důležité být trpělivý a vnímat světlo na tváři. 

Návod na focení Rembrandt stylu

Žabí perspektiva

Technika focení spočívá v nasvícení modelky zespodu. Vytváří tak efekt hluboké fotografie. Začněte u toho, že si modelku usadíte na stoličku a světlo umístíte pod její tvář. Její nos by měl být hranicí, kam až světlo má mířit. Zároveň by měla mít osvětlené víčka u očí. 

Návod na svícení žabí perspektivy

V exteriéru záleží hlavně na denní době. V případě, když začnete fotit v noci, je vhodné si koupit externí blesk či světlo. Ve dne hodně záleží na počasí a slunečních podmínkách. 

Nejčastější chyby při focení

V bodech Vám představíme spoustu začátečnických chyb, které je vhodné se odnaučit.

  • Špatné nastavení parametrů

Spousta fotografů má problém s nastavením fotoaparátu, ať už expozice (nastavení parametrů) nebo kompozice (objekt, který fotíte nebo prostředí).

  • Nevhodné prostředí či objekt

Ačkoliv se tato chyba zdá zvláštní, u fotografií je hodně vnímané prostředí či objekt, který fotograf vyfotí. Rušivé prvky v pozadí (cizí auto, člověk) mohou působit dojmem, že nemáte scénu připravenou.

  • Nesprávné držení fotoaparátu

Držení fotoaparátu se podepíše na finálním produktu. Ideální je vložit fotoaparát pevně do rukou, aby byl stabilní, jednou rukou si podpírat objektiv a druhou mít přichystanou na spoušti.

Ukázka správného držení fotoaparátu

  • Chybné umístění objektu

Každá kompozice má své pravidla, která by měla dodržet. Pokud fotíme osobu, je vhodné, aby byla uprostřed fotografie. Zaujme tím diváka na první pohled. Ke všem kompozicím je určen tzv. zlatý řez, který znázorňuje rozložení fotografie. Každý fotoaparát má funkci, která zobrazí zlatý řez na displeji nebo také můžete najít v hledáčku.

Zlatý řez

  • Nedostatečné nastavení barev

Fotit objekt není jen o tom, zmáčknout spoušť. U nastavení Vašeho fotoaparátu nezapomeňte na barvy. Ty se mohou odvíjet od prostředí, ve kterém fotíte nebo podle toho, jak chcete, aby fotografie vypadala. Samozřejmě se dá spousta prvků upravit po vyfocení.

These post might interest you