Ostatní filmové profese…
Už je to nějaký čas, co se tady objevil článek o členech filmového štábu. Jednalo se pouze o výčet těch nejhlavnějších z nich a nebylo by od věci se podívat na další ne tolik známé, ale taktéž podstatné profese.
Efektáři
Začněme třeba efektovými profesionály pro filmy. Jednoduše se efekty dělí na dva druhy, a to na VFX tedy vizuální efekty, které se vytváří v počítači člověkem, nebo mohou být počítačem vygenerovány a dále speciální efekty SFX, které vznikají před kamerou přímo na place. Jednoznačně nejdražší možnost bude obvykle VFX, kdybychom chtěli, aby efekt vypadal skutečně realisticky, ale obvykle se tato práce vyplatí, pokud efekt nemůžeme udělat před kamerou anebo chceme točit na místě, kde to nelze. SFX mohou sloužit třeba pro drobnosti jako déšť, umělý sníh nebo nějaká pyrotechnika. Samozřejmě se musí se všemi efekty počítat již v preprodukci, aby byl natáčecí den řádně připraven a mohlo se točit třeba na greenscreenu.
Členové kamerové posádky
Ze soudku kameramanského vylovíme pilota dronu, který je pilotem s oprávněním pro komerční natáčení. Vždy, když budete chtít točit něco náročnějšího s dronem, mějte po ruce člověka s licencí, jenž může létat v dovolené výšce. S menším dronem považovaným dle legislativy za hračku vzlétnout můžete i bez licence, ale to vám nejspíš k ničemu moc nebude, jelikož tento přístroj nesmí být schopen kamerového záznamu. Tudíž doporučení je, abyste si vše ohledně dronů dostudovali anebo si zaplatili pilota, který ví, kde létat a v jaké výšce. Existuje totiž mapa, kde jsou zaznačeny trasy letadel a zákazy vzletu s dronem.
Kolem herců…
…se kromě dublérů, kteří mají podobné rysy a vzhled pro scény, kde herci nevidíme do tváře, se točí i mnoho dalších lidí. Nejspíš všichni předpokládáme, že ve většině akčních filmů (pokud herec není Jackie Chan) zastupují herce kaskadéři. Jsou to lidé, kteří jsou schopni vykonat nebezpečné věci jako rvačky, bouračky, pády i průskoky oknem. Opravdový kaskadér však není sebevrah a pozná, co je v jeho schopnostech a co není.
Výše zmíněná povolání můžeme nenápadně vidět na plátně, ale herci dokonce mají po ruce pomocníky, kteří stojí za kamerou. Takovým člověkem je třeba herecký kouč, jenž pomáhá herci s hraním. Možná to zní zvláštně, ale představte si, že obsadíte neherce nebo osobu, která se vám líbí typově, ale bojíte se, že nebude schopen podat výkon, jaký po něm budete požadovat. Proto je vhodným pomocníkem právě herecký kouč. Naopak kouč dialogový se zabývá dialektem. Vaše postava je třeba Pražák, Ostravák nebo jiný cizinec, ale herec místní kořeny nemá a vy potřebujete, aby to z něho šlo slyšet, a proto je pro něj dialogový kouč vhodnou volbou.
Ještě bych neměla opomenout roli stand-ina. Jedná se o člověka, který vyloženě stojí ve scéně, neboť tato práce by byla pro herce zbytečně vyčerpávající. Můžeme ho považovat za levnějšího dubléra, nebo zkrátka za člena štábu, který zrovna nemá, co na práci a proporčně se podobá herci. Nemusí být stejný v obličeji, stačí když má přibližnou výšku a tělesné proporce. Do scény (třístěnné dekorace) se postaví, když se zkouší osvětlení anebo záběr, abychom viděli, jestli nám někde něco nehází stíny atd.
Tvoření filmu…
Co se filmové tvůrčí stránky táče, existuje osoba, která tvoří film o filmu. Je to právě ten člověk, díky kterému můžete vidět „behind the scenes“. Zastává vlastně všechny potřebné funkce od režie po střih, aby krátké dílo mohlo vzniknout a případně mu někdo může dopomoct.Můžeme říci, že je to vhodná práce pro lidi, kteří u filmu tvoří radši sami. Samostatná jednotka je i střihač traileru, který nestříhá film, ale pouze trailer. Může dostat záběry i v průběhu natáčení z nichž vytvoří upoutávku dříve, než se snímek dotočí. Po ruce nejspíš všem, kteří to potřebují bude odborný poradce, kterým se může stát kdokoliv, zabývající se nějakou problematikou či tématem. Pro scénáristu to je třeba historik kvůli nějaké události či psycholog pro charaktery jeho postav. Napomáhají tvůrcům, aby jejich dílo vyznělo co nejvíc realisticky. Někdo podobný jako odborník je konzultant, kterého můžeme považovat za rádce. Dáme si příklad ze zvukařské stránky, kdy zrovna potřebují dolby konzultanta, který filmu dodá razítko, že je zvuk v dolby kvalitě, nebo existuje i konzultant pro speciální i vizuální efekty.
Atypické profese
Mezi jiné kuriozity může patřit třeba osoba pracující se zvířaty, speciální člověk trénující zvířata snad od žraloka po slona pro filmy. Pokud jste třeba profesí řidič můžete dělat i toho filmové s dodávkou, autem pro převoz herců i techniky. Nebo máte talent na kreslení, který režisérovi chybí a potřebuje někoho, kdo by mu vytvořil storyboard pro reklamu.
Snad vás něco z toho překvapilo anebo vám nějaká role přišla zajímavá. Děkujeme, že čtete náš blog anebo posloucháte podcast Autentická výzva!
Přečtěte si také jeden z předchozích článků zabývající hlavními profesemi ve filmové branži…