PŘEDVÁNOČNÍ SPECIÁL: Jak na rodinné video jako dárek? Album nebo fotky?

autor – Míša
13. 12. 2023

Vánoce jsou časem, na který se jistě těší mnoho dětí, ale určitě i dospělí. Na spoustu z nich však dopadá stres a tíha toho, aby se vše stihlo, abychom navštívili celou rodinu, aby se nakoupily dárky… Okolo Vánoc bývá často ohromný shon, někdy ani pořádně nevíme, co komu darovat nebo co by druhému udělalo radost. Mám pro vás typ na video dárek, pokud se tedy v tom časovém zápřahu zastavíte a uděláte si prostor pro tvoření.

Lze vytvořit osobní video dárek? A co je tím vůbec myšleno?

Věřím, že jsou mezi námi lidé, kteří se do jakékoliv dárku budou snažit vložit něco osobního. Když už by měli cokoliv koupit, zabalí to zkrátka svým způsobem. Někdy ale můžeme dojít do bodu, kdy vážně nevíme, co by… Scrollujeme sociální sítě a pídíme se po nápadech. Kalendář s rodinnými fotkami? Vždyť ten jsme dali babičkám loni! Ale co takový video dárek nebo neobyčejné fotoalbum?

Když se zamyslíte nad tím, že byste někomu darovali nějaké video, může vás napadnout úplně cokoli. Třeba už teď víte, co kamarádce vytvoříte a nepotřebujete číst tento článek dál… I přesto bych vám však ráda dala pár typů, jak takové video vylepšit nebo vám chci předat nějaké podněty, s jakými byste mohli pracovat.

Kreativní náměty na samotné video

Největší rozdíl bude v tom, komu dárek věnujete. Zdali to budou prarodiče, rodina, přátelé nebo vaše milovaná osoba. Rozhodli jste se tedy, že někomu věnujete takový dar a dále se budete zamýšlet, o čem video bude. Můžete opravdu přijít s čímkoliv! Pokud vám, ale schází záchytný bod zkusme si tedy brainstormingem vypsat několik různorodých námětů:

  • – sestřih různých videí napříč léty toho, co jste s tím člověkem zažili

  • – osobní vtipně podaný dokument o dotyčné osobě, kde se hlavního komentáře ujmete vy

  • – videoklip na jeho/její oblíbenou písničku, který ze srandy natočíte a pak ho dáte jako překvapení

  • – shrnutí celého roku života vaší rodiny

  • – video prezentace fotek

  • – natočíte příběh, který souvisí s jiným důležitým dárkem

Z toho vyplývá, že půjdete třeba cestou dokumentu, videoklipu, vzpomínkového videa nebo koláže. Své dílo také můžete něčím vtipným ozvláštnit, například povíte, že jste sehnali novou pohádku, začátek poběží jako intro hradu Disneyho pohádek, a nakonec z toho vyplyne, že je to pohádka o vašich dětech. Můžete do toho zapojit i ty, kterým chcete video darovat a pak je na vás, zdali z toho pro ně uděláte překvapení nebo jim povíte své úmysly.

U poslední odrážky to myslím tak, že třeba místo poukázky na pobyt v horských lázních o tom natočíte humorné video, aby darovanému došlo, že jste jim darovali vlastně pobyt a tohle je prostředek, jakým tento dar dáváte. Nebo chcete svou drahou polovičku požádat o ruku a vytvoříte k tomu video, kde ke konci povíte, že byste s ní/ním chtěli začít novou etapu a pak skutečně toho dotyčného o ruku požádáte. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, věřím, že to bude pěkně strávený čas a velmi krásný, originální dárek.

Jak na originální fotoalbum?

V některých rodinách bývá tradicí, že si předávají kalendáře nebo fotky. Jde to samozřejmě i tvůrčí formou, pokud byste měli chuť, čas a nechtěli byste objednat stejný vzor pro kalendář či album jako loni.

Základem bude, abyste si sehnali nějaký sešit s pevnými deskami a čistými papíry. Budete totiž do nich fotky lepit. Zvolte si, kolik jich bude, jestli chcete zaplnit celé album anebo nechat půlku prázdnou, aby si mohl obdarovaný fotečky doplňovat sám. Kromě toho, že tam ale fotky čistě nalepíte, můžete kolem nich kreslit, malovat psát různé poznámky o vzniku fotky nebo „inside joky“, tedy vaše osobní vtipy.

Fotoknihu můžete pojmout také příběhovou formou. Vyberete si určité období nebo části života, které jsou pro vás i toho, komu dárek dáte důležité a na volných místech odvyprávíte váš společný příběh. Nebo to použijete jako satiru a k fotkám budete vymýšlet něco úplně fantaskního.

Nebo si nakonec zvolíte svou vlastní formu, jak fotky do vašeho dárku zakomponujete.

Způsob předání video dárku

U fotoalba to bude jednodušší, protože ho fyzicky můžete držet v rukou a zabalit ho do čeho budete chtít. U videa to bude možná trošku oříšek, ale nebojte, půjde rozlousknout. Popřemýšlejte, jestli video budete chtít darovat na flashdisku, SD kartě anebo sofistikovaně vytisknete poukázku, kde bude přesměrování na vaše video, aby se k němu obdarovaný dostal. Někdo z vás si ho třeba vypálí na CD, k čemuž byste mohli vytvořit krásný obal, a ještě ho podepsat. A pokud tady máme filmové nadšence, možná by někdo z vás video natočil a vyvolal na filmový materiál. Pak už to jen stačí zabalit, hodit pod stromeček a napsat věnování.

Přeji vám s vašimi krásnými dárky mnoho štěstí a ať vám jako tvůrcům, tak i těm, kdo jej získají, přináší radost. Za náš tým vám přeji co nejklidnější čas ještě než Vánoce vypuknou v plné parádě!

These post might interest you