PŘEDVÁNOČNÍ SPECIÁL: Jak si natočit „pečící video“ na památku

autor – Míša
15. 12. 2023

Blíží se nám vánoční čas a věřím, že ve většině z nás stoupá sváteční nálada. Někdo už si zdobí stromeček již 1. prosince, jiný zase průběžně peče perníčky a vzhledem k tomu, že toto období bývá jednou za rok, jistě si ho spousta lidí snaží zdokumentovat. Jestli byste se chtěli naučit kvalitně zaznamenat svůj postup u pečení perníčků anebo zdobení stromečku, pojďme se v dnešním článku zaměřit na odlehčenější téma videí o „postupu práce“.

Jak do videa dosadím příběh?

Pro začátek si můžete ujasnit, jestli budete chtít své video sdílet s dalšími anebo si ho budete chtít schovat na památku. Postup natáčení to nijak ovlivnit nemusí, je čistě na vás, jakou cestou se vydáte. Tedy jestli budete chtít jedno video, které bude zaznamenávat celý prosinec anebo dílčí příběhy o pečení, o zdobení, o tvoření…

Kromě formátu si zvolte, co budete chtít natáčet. Příklad si zde uvedeme na pečení perníčků a zdobení stromečku. Můžeme si dohledat stovky krátkých videí o tom, jak péct nebo jak vařit. Je toho jistě přehršel, ale každý máte určitě svůj osobitý přístup, jak s rodinou či přáteli určitou přípravu vykováváte, a to bude právě gró vašeho videa. My nebudeme chtít tvořit videa čistě o postupu práce, ale v neseme do nich svůj vlastní příběh.

Můžete do chodu uvést třeba linku o tom, jak jste recept na perníčky podědili, někdo vám ho daroval nebo, že jste si přišli na vlastní recept. Nebo třeba přiznáte, že jste si recept museli přetvořit, že pečete výhradně jen v téhle formě, kterou nikdy jindy nepoužíváte či si vždycky myslíte, jak se vám povede nadýchaná vánočka a ona vždy splaskne, ale stalo se to jakousi rodinou tradicí.

Zapřemýšlejte tedy o tom, co se vám během pečení, tvoření, zdobení pokaždé stane nebo bez čeho byste se neobešli. Jak říkám, je to váš osobní postup, kterým video můžete ozvláštnit. Meze v kreativitě se v žádném případě nekladou!

Jakou techniku budu potřebovat?

Pokud jste si tedy ujasnili, o čem video bude, můžete si k tomu sepsat jen bodový scénář nebo nějaké poznámky. Není to samozřejmě nutné, protože si video točíte pro radost a vlastní zájem, takže si najděte formu, která vám bude vyhovovat.

Nesmí vám však chybět zařízení, na které své dílo natočíte. V tomto případě bych se nebránila ani mobilnímu telefonu, protože některé z nich dnes dokážou udělat poměrně kvalitní záznam. Pakliže máte doma jakoukoliv kameru nebo foťák, zvažte určitě i tuto možnost. Ke kameře rozhodně neopomeňte stativ nebo někoho, kdo vám s natáčením pomůže. Přesto bych hlasovala pro stativ nebo stabilizační zařízení, aby nebyl obraz rozklepaný.

Dále popřemýšlejte, jestli budete chtít ve videu mluvit, případně si během střihu dohrát komentář. Nemusíte mít přímo mikrofon nebo menší rekordér (i když se stále jedná o nejlepší možnost), můžete si nahrát svůj hlas do záznamníku na telefonu. Je lepší si vždy zvuk nahrát takto zvlášť a nepoužívat přímo ten z kamery, protože splyne s pozadím a nemusí znít úplně nejlépe.

Poslední podstatnou věcí bude jistě osvětlení. Mělo by jít dobře vidět na vaše pečení i na vás. Záběr by neměl být příliš tmavý, nebo naopak přesvětlený. Stačit vám k tomu může i domácí osvětlení. Jen opatrně na to, když budete kombinovat třeba tři různé lampy. Každá totiž může mít odlišnou světelnou teplotu, jedna bude svítit víc do modra a jiná do oranžova…

Opakuji, že se však jedná o domácí video, takže se nemusíte stresovat, když třeba nebudete mít mikrofon nebo dostatek světel. Můžete si opravdu poradit, jak se vám bude chtít a chyby nikdo rozhodně řešit nebude. Je to vaše video a pro vás je důležité, že jste zaznamenali daný moment.

Jak svůj postup natočit?

Uvedeme si již zmíněný příklad na pečení a zdobení stromečku. Natáčet můžete klidně sami, pokud máte na co položit kameru, ale doporučuji alespoň jednoho člověka po ruce. Zároveň když budete zdobit s celou rodinou, klidně se u držení kamery vystřídejte.

U pečení si nachystáte všechny ingredience a nádobí, které budete potřebovat. Vezměme v potaz, že se budete pohybovat na kuchyňské lince, případně na jídelním stole. Jelikož se jedná o postup, váš příběh bude lineární třeba od představení ingrediencí až po výsledné perníčky. Video nemusí rozhodně zabrat tolik času, kolik vám to ve skutečnosti trvalo. Počítejte tedy s tím, že nejspíš využijete střih a budete natáčet dílčí činnosti. Záběry si rozvrhněte tak, aby šlo vidět s čím pracujete, co pečete a jak to případně děláte. Z jiného úhlu může někdo zabrat vás nebo vy někoho, jak peče. V neposlední řadě to určitě doplňte o věci, které jsou pro vás důležité, abyste zmínili nebo ukázali. Ať už se jedná o formičky, které používáte jen v tomto období nebo že každý rok zkoušíte nový recept, abyste našli ten perfektní.

Zdobení stromečku bude vypadat podobně. Dejme si příklad od přivezení stromečku k vám do obýváku až po hvězdu na špici či po rozbalování dárků. Když vynecháme čistý postup od postavení stromečku po poslední ozdobu, můžete si natočit i cestu, jak pro stromek jedete nebo odhalit, jaký příběh se za tím skrývá a proč máte třeba umělý nebo živý stromeček. Natáčet budete sebe, ale použijte určitě i detaily na ozdoby, o kterých se také můžete rozvyprávět, proč je máte, jestli za sebou nemají nějakou historii. Na závěr rozhodně ukažte stromeček v celé parádě.

A výsledek?

Záběry si poté přetáhnete z telefonu nebo kamery do počítače, kde je sestříháte (nebo můžete stříhat i v mobilní aplikaci). Proberete se jimi a použijete ty, které vám přijdou podstatné a jaké byste ve videu chtěli mít. Je skutečně jedno, jestli v tomto videu přeskakujete po ose nebo bude trvat půlhodiny. Můžeme totiž říct, že se jedná a propracovanější vzpomínkové video, které obohatí vaše rodinné album a třeba takto budete tvořit i u jiných událostí, které stojí za záznam. Nebo si taková videa necháte na výjimečný čas.

Nenechte se tedy čímkoliv odradit a tvořte! Je to skutečně činnost, která by vám měla udělat radost, stejně jako práce, kterou jste vynaložili na vašich skvělých perníčcích. Přeji vám tedy ať se vaše videa podaří a ať máte krásnou památku.

Za celý tým vám také přejí šťastný, pohodový a veselý vánoční čas!

Zaujal vás vánoční článek o pečení? Neváhejte se kouknout na další předvánoční speciál o video nebo foto dárku!

These post might interest you