Ředitel firmy Bezobalu Jiří Sedlák: v potravinách nehledejte lesk, ale kvalitu a vnitřní krásu!

9. 12. 2022

Jiří Sedlák, majitel bezobalových obchodů, zavítal do Zábavné show. Nebo spíše Zábavná show zavítala za ním do prodejny. Tento člověk má lásku k přírodě i lidem, a zato téměř nenávist k současnému potravinovému systému.

Zjistěte, jak tento podnikatelský filozof funguje v Bezobalu, proč se (ne)vyplatí kupovat bezobalové výrobky a další zajímavé informace ohledně zero waste!

Pokud vás ale zajímají bezobalové prodejny skutečně do hloubky, tento článek bude něco pro vás.

Bezobalový obchod - Jiří Sedlák

Tip na začátek k podcastu Jiřího Sedláka

Číst je pro mnohé nuda. Proto se snažíme dělat naše články o podcastových epizodách Zábavné show krátké: vypíchnout z nich jen to nejdůležitější. Chcete se dozvědět všechno? Pak si užijte podcast s Jiřím Sedlákem a Lubomírem Novohradským ve formě YouTube videa. Nezajímá vás obraz? Zamiřte na Spotify!

Teď hurá na článek: na výtah toho NEJ z podcastu!

Lubomír Novohradský v bezobalovém obchodě

To nejlepší z podcastu s Jiřím Sedlákem

Bakterie na podiu! V Bezobalu možné.

„Snažíme se ukázat realitu potraviny.“

Lidé jsou zvyklí přijít do obchodu, kde je všechno načančané a vydezinfikované. V bezobalových prodejnách je může čekat šok. „Potravina není něco, co vzniká v laboratoři; co vzniká v dokonalém pytlíku; je to živá věc.“ Bakterie přirozeně vznikající na potravinách jsou pro nás prospěšné. S bakteriemi se potřebujeme setkávat i proto, abychom si proti nim vybudovali imunitu. Přehnaná hygiena je extrém vedený strachem, který začíná ovládat náš život.

Lidé bohužel dávají na první dojem, takže zřejmě vždy budou vítězit potravinové řetězce naleštěné marketingem, než přirozené zero waste krámky: zdejší nakupující jsou nejedním občanem považovány za chudinu. Krása zero waste produktů totiž není na povrchu, ale uvnitř. Nesuďte knihu (potravinu, eko kosmetiku, kondomy z latexu,…) podle obalu.

bezobalový obchod - Lubomír Novohradský

Kde Jiří Sedlák přičichl k bezobalovým myšlenkám?

Podobně jako Markus se svou videoprodukcí, Jiří Sedlák si začal pohrávat se zero waste myšlenkami na vysoké škole.

„Nechtěl jsem psát diplomovou práci pro diplomovou práci.“

Přemýšlel tedy, čím by se tak mohl živit… a bylo to: zrodila se diplomka na otevření bezobalového obchodu a velká touha zbavit se odpadů.

Sedlák se zakrátko připojil do organizace Bezobalu, kde se našel.

„Nedokázal bych si představit, že bych chtěl dělat jinou práci. Srdcovka.“ Sedlák se zkoušel chvíli prokousávat korporátní office rutinou vzhledem ke svému ekonomickému vzdělání. Hned ale zjistil, že je to velké no-no: zejména v obležení něžného pohlaví.

Sedlák věří, že v práci se cítí dobře i z toho důvodu, že dělá něco prospěšného. „Když člověk pomáhá, tak se cítí platný.“

bezobalový obchod - mošty

Co si můžete v obchodě Bezobalu koupit, abyste byli krásní?

Podle Jiřího Sedláka dovedou bezobalové produkty zkrášlit člověka přes pěkně vypadající spíž: zavařovačky vypadají lépe než zmuchlané pytlíky.

Spotřebitel tedy může udělat krásným nejen sebe, ale i svůj domov, když bude nakupovat zero waste produkty.

Dále: Bezobalu už nejsou jen potraviny. Naleznete zde třeba i obstojný výběr přírodní kosmetiky a eko drogerie… nebo svíčky.

Navíc spousta „nepěkností“ (akné, ekzémy,…) je důsledkem špatné stravy. Pečivo, ovoce a další bezobalové potraviny vznikají s velkým důrazem na kvalitu: tím podporují krásu i zdraví člověka.

„Jsme pořád opice. A já se chci rozmnožit s tou opicí, která vypadá zdravě.“

Když jste krásní, vypadáte zdravě.

bezobalový obchod - mošty - detailně

Dá se ušetřit nákupem bez obalů?

Protože produkty v Bezobalu jsou kvalitní, nemohou být nejlevnější. Jenže kvalitní výrobky, zejména potraviny, přispívají k vašemu zdraví. To znamená menší útratu za různé ozdravné procedury, doplňky stravy, ne-li za lékaře.

Navíc u některých výrobků vyjdou obaly tak draze, že ty bez obalů jsou i výrazně levnější. Takže můžete ušetřit a zároveň udělat něco pro planetu!

Nakonec můžete udělat radost vaší peněžence i tak, že zero waste potraviny více uspokojí váš žaludek i chuťové buňky: takže se nebudete mít tendenci přecpávat „odpadem“.

Podle Sedláka si lidé nemohou dovolit kvalitní potraviny, protože utrácejí za věci, kterým přikládají větší hodnotu: třeba za drahá auta, aby si zvýšili sociální status. Přitom by stačilo být vnitřně v pohodě a rázem by se člověk přestal honit za pomíjivostmi; za věcmi, o kterých se domnívá, že ho učiní šťastným a hodnotným. Chvílemi ředitel Bezobalu působí spíše jako psycholog než podnikatel.

Bezobalový obchod - lahve

Jsou bezobalové produkty bezpečné?

Rizik bezobalových produktů se netřeba bát. Ve skutečnosti i na první pohled chemické výrobky, jako zubní pasta či prací prášek, je možné zkonzumovat. Jediným rizikem je zhoršená nálada z toho, že jste snědli něco nepříliš chutného.

bezobalový obchod - člověk pije z lahve

Jaké jsou hodnoty iniciativy Bezobalu?

Jak název naznačuje, Bezobalu se snazí být transparentní, pravdivý. Nakupující by měl přesně vědět, kde a v jakých podmínkách produkt vznikal.

Dále je to uvědomělost, osvěta, v rámci které se Bezobalu snaží šířit informace o zero waste.

bezobalový obchod - ovoce

Dopadne Bezobalu jako sedlák u Chlumce?

Může se zdát, že v době gigantů typu Kaufland či Lidl nemá nezávislý obchod, jako je Bezobalu, šanci se prosadit. Sedlák říká, že je důležité tyto hráče na trhu ignorovat.

„Oni to mají takhle, ale to ty nesmíš řešit. Musíš si najít vlastní cestu.“

Nezbývá, než doufat, že lidem zero waste filozofie zachutná.

bezobalový obchod - mýdla

Poslechněte si audiozáznam Jiřího Sedláka!

Máte raději Spotify než YouTube? I na vás myslíme: podcast s netradičním podnikatelem Jiřím Sedlákem si můžete poslechnout i na této populární hudební platformě!

Líbil se podcast se podnikatelem Jiřím Sedlákem z Bezobalu?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií?

Třeba na dalšího podnikatele, konkrétně na Dana Tržila?

Nebo na podnikatelku Janu Šťastnou?

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.

Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?

Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Zábavná média

These post might interest you