Richard Vojík: Jaké typy mužů nám tu pobíhají ve společnosti? Slaboši nebo siláci?

Autentická výzva E15
hostitel – Lubomír Novohradský
6. 12. 2023

Vítejte u nové Autentické výzvy. Dnes si Lubomír Novohradský pozval do podcast studia Richarda Vojíka – odborníka na vztahy a vedoucího „mužských seminářů“ (více viz jeho osobní web)

Článek je pouze shrnutím toho nejzajímavějšího z epizody podcastu. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na Youtube video podcast či Spotify podcast.

Ženy a muži mohou být různých „úrovní“

Na první úrovni je muž, kterého zajímá pouze sex a peníze. Nebo velmi emotivní žena s tendencí pomlouvat své společnice na vyšším levelu. Na prvním levelu vzniká hodně agrese a živosti obecně.

Druhá úroveň patří lidem, kteří už přišli na to, že nechtějí násilí; pánům, kteří se zajímají o seberozvoj, jsou citlivější (spíše rodina než vrcholový management). V podobném duchu, second-level ženy chtějí najít práci, která je naplňuje, chodí ke koučkám, 

„Na tomto levelu již muž zjistil, že žena není jen tělo; zjistil, že…

“uvnitř ženského těla bydlí duch … a ten duch se pro muže stává atraktivnějším než tělo.“

Richard Vojík

Muži na druhém levelu začínají místo honby za penězi hledat své pravé poslání.

Richard vojík náhledový obrázek

A třetí úroveň?

Ta se liší tím, že lidé na druhém levelu zjistili, jak málo si kvůli postupu do druhého levelu užívají sexu. A obecně, jak život s vysoce regulovanou emoční složkou je nenaplňující – začnou se tedy (úspěšně) učit s emocemi pracovat, rozumně je projevovat.

Objevuje se zde jakási moudrost ve smyslu, že „víš, že zrovna teď je dobrý použít emoce a bouchnout do stolu“. Zatímco na prvním levelu je muž „násilník“, na tom druhém se to snaží potlačit (což se nemusí vždy podařit), a na tom třetím se svou přirozenou agresivitou/bojovností již umí pracovat.

Díky druhé úrovni už dotyční vědí, jak se o sebe postarat, jak učinit sami sebe šťastnými: díky tomu zde není vyloženě sexuální hlad.

„Na třetím levelu můžeš vždycky a zároveň nemusíš nikdy.“ 

Richard Vojík

Zároveň tito lidé mají tendenci být v klidu, chápat různé energetické roviny, vyšší principy, duchovno apod.

Každý má individuální temnou stránku

Každý má různé nedokonalosti, různé problémy,… A zatímco danému nositeli to připadá obvykle jako velmi vážná věc, pro druhého to může být banalita/nezajímavá věc. Navzdory tomu máme tendenci svou temnou stránku/stíny/temnotu schovávat. Možná ze strachu, že by těchto vědomostí mohli druzí zneužít?

S tím souvisejí naše skryté erotické představy: které se mohou značně lišit od toho, co děláme s partnerem/partnerkou, a zároveň mohou být i geneticky podmíněné. Takže pokud vaše pra-pra-pra-prababička byla znásilněna, je možné, že představy znásilnění pro vás budou přitahující.

Stíny zdaleka nejsou pouze sexuální, ale i takové, které jsou spojeny např. se studem.

„V dospělosti automaticky opakujeme chyby, které dělají naše rodině, ač jemněji.

Richard Vojík

Velkou pomocí v této oblasti je nahlédnout za své emoce – díky tomu získáme svobodu se rozhodovat ohledně toho, zda budeme na danou věc reagovat, případně jak. Být pozorovatel vlastního života znamená uvědomovat si, že „ve mě je něco, co ten svět pozoruje“.

Proč někteří muži jsou lovená zvěř, nikoli lovci?

Ženy přirozeně nemusejí být femininní bytosti; stejně tak muži. Ve skutečnosti v dnešní době míváme stejně silnou mužskou a ženskou stránku.

Zároveň je potřeba – pro funkční vztah – aby jednotliví partneři byli od sebe alespoň „tak nějak“ odlišní. Toho právě lze docílit zejména tak, že jeden bude více “mužský”, zatímco jeho protějšek více “ženský”

„Pro femininní bytost jsou zásadní vztahy a láska; pro maskulinní je to svoboda.“

Richard Vojík

Každý máme obě složky – ve skutečnosti je pro fungování v životě potřebujeme. Nicméně pro fungování je též podstatné, abychom preferovali jen jednu určitou složku.

Dále si můžeme všimnout, že většina moderního světa pomalu ale jistě stoupá do druhého levelu. Na této úrovni je otočená polarita: dnešní svět z mužů “učinil spíše ženy” a naopak. (Některé) ženy se tedy stávají lovkyněmi.

Ženy chtějí vychovávat(?)

Některé dívky bohužel nemají takové otce, kteří jsou schopni/ochotni přijmout jejich osobnost. “Zdravé” ženy (kde byl vztah s otcem podporující, klidný apod.) přitahuje ten ty mužů, kteří jsou velmi živé bytosti, zlobivé, divoké, pro dané ženy zajímavé; není to „rozteklej, hodnej trouba“.

„Nezdravé ženy“ naopak v takových mužích vidí přirozeně hrozbu, protože nespoutaný muž, který se zajímá o sebe, jim připomíná jejich otce, který se neměl k tomu ukázat, že danou dívku má rád.

„Zraněná holka se bojí 3. levelového kluka, který zkouší už ty zlobivější věci.“ 

Richard Vojík

Motivace Richarda?

Jednoduše: Richarda Vojíka baví pomáhat lidem.

„… Rozlousknout tu blbost, kterou mají někde v tom svém systému.“

Richard Vojík

Dříve pracoval stylem „pro vás vše udělám“, dnes se spíš snaží, aby si klienti museli na svůj problém a jeho řešení přijít tak trochu sami.

Co je to láska?

Důležitou součástí lásky je intimita, romantika – ale to není všechno, to je 1. level. Na vyšším levelu jde o to přijmout druhou osobu takovou, jaká je; nijak ji neubližovat. Můžete použít hrubost – ale pouze na toho junkie, který obtěžuje vaši milou – tedy hrubost k tomu, aby bylo více klidu… a lásky.

These post might interest you