Zvuková postprodukce a mastering díla
Navážeme na předchozí článek o střihu. Kdybychom se kromě teorie přesunuli na hypotetickou rovinu, náš snímek se nachází ve fázi lock-cutu, kdy již není možné s ním nijak střihově manipulovat a může přejít do další fáze úprav. Jistě, že se může stát, že najednou kvůli nějakému nedopatření potřebujeme změnit střih, ale je podstatné, aby se takovéto mimořádné události neděly kvůli ostatním profesím, které na vaši finální verzi čekají.
Zajímá vás i střihová tvorba, která se váže na zvukovou skladbu? Podívejte se na náš předchozí článek, který se tímto tématem zabývá!
Zvuková skladba
Spoléhat se tedy na střihače a dokončení obrazové stránky bude zvukař, který by jinak musel začít od začátku, kdyby se něco ve střihu změnilo. Ale zkusme si představit, že jsme v ideální situaci, kdy mu přijdou všechna data, jak OMF soubory, tak obraz a přibližně čtyři zvukové stopy – dialogová, hudební, ruchová a atmosférická. Jakmile má mistr zvuku vše připraveno, může začít kouzlit.
Upravuje a začišťuje hlavně dialogy, aby v nich nebyly slyšet střihy a aby navazovaly. Pokud máme velkou nezměnitelnou vadu v dialogu nebo jsme použili jen pomocný zvuk, musíme si nahrát postsynchron. To znamená, že si ve studiu nahrajeme s herci dialog, který do filmu potřebujeme. Dále bude řešit atmosféru, ruchovou dramaturgii nebo nahrání hudby, aby pasovala ke snímku.
Ano, uvažujete dobře, pokud vás zarazilo spojení filmový zvukař a hudba. Zvukař totiž obvykle hudbu netvoří (mohou být i výjimky), ale měl by vědět po konzultaci s režisérem nebo i skladatelem jaká hudba se použije a sám se k jejímu pojetí může vyjádřit. Také s režisérem rozhoduje o tom, zdali jsou místa, kde muzika patří a kde ji není možné použít, protože je třeba příliš patetická nebo přebíjející.
V závěru musí udělat zvukař mixáž zvukové stopy. Slouží k tomu dokonce míchací haly a on sám ví do kolika decibelů míchat. Důležité ale je, aby dialogy nebyly přehlušeny a nic nerušilo to, co má být nejvíce vyslyšeno. Jakmile je zvuk hotový, nastane mastering zvukové stopy.
Zajímavost: Víte, proč slyšíme ruchy, atmosféru a hudbu ve filmu, který je cizokrajný, ale zároveň nám do celé zvukové dramaturgie pasuje dabing? Ne, žádné zvuky nebyly znovu nahrané kromě dabingu. Existuje totiž něco, čemu se říká mezinárodní pás, kde jsou nahrané všechny zvukové stopy zvlášť, aby se (laicky řečeno) vyměnil jen hlas postav.
Barevné korekce
Film, který je ve zvukárně je zároveň i v „color gradingu“. Jedná se o barevnou úpravu jednotlivých záběrů ve speciálním programu (např. DaVinci Resolve). Tuto práci mohou dělat obvykle dva lidé, buď kameraman, který si záběry sám natočil nebo přímo grader. Kdysi tato profese musela mít znalost ve fyzice a principu míchání barev. Dnes je to usnadněno tím, že na obrazu vidíme přímo, na jaký odstín jsme klikli nebo náhodou vytvořili.
Důležité ale je, abychom si od této práce dávali pravidelně pauzu, nechali oči odpočinout a kalibrovali si je na šedém pozadí. Faktem je, že když budeme koukat na stejné nebo různé barvy v kuse do monitoru, začnou se nám zdát jiné, aniž bychom si to uvědomovali. Najednou se vrátíme k neutrální scéně, která bude mít díky tomuto omylu zelený nádech.
Triková postprodukce
Zlehka se podíváme i na trikovou postprodukci. Ta samozřejmě začíná už u scénáře, kdy se musíme speciálně i na place připravit na to, co na nás čeká v postprodukci. V této fázi nás hlavně budou zajímat VFX, které vznikají v počítači. Máme k sobě i trikového supervizora, jenž nám poví, jak trik udělat. Zároveň je tato fáze v běhu už v průběhu střihu, aby byly triky hotovy pro nazvučení a grade.
Finální mastering filmu
Dostáváme se do fáze úplně finálního exportu celého filmu. Jakmile bude práce v gradingu a zvukárně hotová, nastupuje zase střihač, aby barvy, obraz a zvuk spojil dohromady. Pokud se nejedná o nic velkého, exportuje v kodeku H.264 nebo H.265, kvůli malému objemu dat. Jestliže chcete master ve vysoké kvalitě můžete zvolit PROres, DNxHD a pro kina vzniká i DCP – Digital Cinema Package. Na DCP existují i softwary, ale lepší je si tento formát nechat udělat u lidí, kteří tomu rozumí (celovečerní film se pohybuje okolo 60 000 Kč).
Pro zatím je so z postprodukčního putování vše. Děkujeme za vaši chuť číst náš blog a zveme vás k poslechu našeho podcastu Autentická výzva!