Představení filmových festivalů
Naposledy jsme si prošli, jaký je různý program na festivalech nebo jak je dělíme. Dnes bych vás ráda provedla několika známějšími festivaly, o kterých jste již někdy možná slyšeli anebo se s nimi seznámíte poprvé. Tyto festivaly jsou považovány za „áčkové“ a jsou velkou kulturní událostí roku pro země, kde se konají.
Mezinárodní festival v Locarnu
Ve Švýcarsku každoročně probíhá filmový festival již od srpna roku 1946. Festival uvádí různé soutěžní a nesoutěžní kategorie. Je primárně založen na přelomová díla. Udílí se zde cena zlatého leopard za nejlepší film, ke které si rovným dílem rozdělí finanční cenu producent s režisérem. Dále je Zvláštní cena poroty. Porota může navíc udělit zvláštní uznání. Zajímavostí možná pro nás může být, že se zde promítl dokument Víta Klusáka Český sen.
Berlinale
Jedná se o mezinárodní filmový festival v Berlíně. Vznikl v roce 1951 a každoročně působí deset dní v období února. Průměrně se na něm prodá okolo 250 000 vstupenek.
Má soutěžní sekci, kde je nejvyšší výhrou zlatý medvěd v hlavní soutěži. Film v této kategorii musí být maximálně půl roku starý a mít premiéru nanejvýš ve své zemi původu. Dále můžete vyhrát zlatého medvěda už jen v kategorii v „shorts“ aneb kategorii krátkých filmů. V retrospektivě, což je kategorie pro výhru restaurovaného filmu, získáte také ocenění. Dále můžete vyhrát stříbrného medvěda, kterého vyhrávají další filmové profese (nejlepší kamera, nejlepší scénář…) nebo křišťálového medvěda za nejlepší dětský film.
Pokud byste chtěli získat akreditaci, v možnostech je novinářská, firemní nebo studijní, pokud studujete na nějaké univerzitě. Člověk se díky akreditaci dostane k tvůrcům a workshopům. Součástí tohoto festivalu je dokonce největší filmový trh v Evropě, kterého se účastní i Czech Film Center od roku 2003. Zlatého medvěda zde z českých zástupců získaly filmy Skřivánci na niti, Kuky se vrací a Kdyby radši hořelo.
Mezinárodní filmový festival v San Sebastián
Španělský festival probíhající v září byl založen v roce 1953. Sekce se dělí na oficiální, debuty, latinskoamerické filmy, perly (tedy filmy, které vyhrály na jiných festivalech), gastronomii v kinematografii nebo studentské filmy. Nejvyšší cenou je zlatá mušle, druhou je stříbrná a uděluje se i cena poroty.
Mezinárodní filmový festival v Cannes
Patří k jedněm z nejstarších filmových festivalů, protože byl založen v roce 1946. Obvykle probíhá v květnu. Zároveň patří k nejprestižnějším filmovým festivalům na světě. Nemůžete zde svůj film přihlásit, protože si filmy vybírají. Pokud zde chceme mít svůj film, musíme jít přes Film Czech Center.
Dramaturgie tohoto festivalu je multižánrová, ale specializuje se spíše na evropská díla. Berou krátké, středometrážní a celovečerní filmy a vyžadují, aby zde měl snímek premiéru. Nejlepší dílo získá Zlatou palmu.
Dalo by se říct, že se zde běžný člověk jako tvůrce nedostane. Obvykle se jedná o profesionály nebo lidi z televize.
Mezinárodní filmový festival v Káhiře
Vznikl v roce 1976 a probíhá v listopadu. Jedná se o jediný uznávaný filmový festival v arabském světě. Egypt je totiž Hollywoodem východu. Má deset sekcí, z nichž čtyři jsou soutěžní. Podmínkou je, aby přihlášené filmy měly egyptskou premiéru. Kromě promítaných filmů, zalíbení můžete objevit v industry programu (workshopy).
Koncept tohoto festivalu spočívá v tom, aby se propagoval arabský filmový průmysl. Diváci se zde setkají s „multikulturním dialogem“ lidí, kteří v arabských zemí žijí. Trvá také jako Berlinale deset dní a organizátorem je ministerstvo kultury v Egyptě.
Udílí se cena zlaté pyramidy za nejlepší hraný nebo dokumentární film. Je to nezvyklé, ale tuto cenu získá producent. Stříbrná pyramida je pro režii nejlepšího filmu. Bronzová pyramida je za debut nebo již druhý film režiséra.
Na léta 2011 a 2013 byl festival zrušen. Z důvodu svrhnutí režimu a války nebyly finance na provoz festivalu.
Sundance
Když přeplujeme oceán, můžeme se podívat na filmový festival debutujících filmařů ve Spojených státech amerických. Probíhal kdysi v srpnu, ale jeho působení se přesunulo na leden. Můžeme ho považovat za největší festival nezávislé kinematografie. Dokonce se zde dostala řada studentských filmů z české republiky a Bohdan Sláma byl nominován s filmem Čtyři slunce.
Trvá dvanáct dní v lyžařském areálu. Probíhá zde industry program, kde vzdělávají lidi, kteří v místě žijí a také studenty. Je hodně otevřený pro veřejnost, aby se k filmům dostal každá zájemce. Snaží se totiž podporovat nezávislou tvorbu.
Zajímavostí je, že se festival jmenuje podle filmu „Butch Cassidy a Sundance Kid“, v němž hrál Robert Redford, který patří k zakladatelům festivalu.
Bonusový text: Obecné pravidlo, co musíme splnit, abychom film mohli přihlásit
Aby náš film přijali musí mít určité parametry a splňovat požadavky, které nám pořadatelé kladou. Musíme poskytnout distribuční kopii filmu, která obsahuje titulky s překladem. Dále potřebují „košilku“ tedy soubor, který nese technologické informace o filmu (poměr stran, jakou technologií byl natočen). Aby se mohli na film zběžně podívat. Nutností bude screener (např. MP4, AVI…), což je „náhledová“ neboli komprimovaná verze souboru. Měl by to být tak akorát velký soubor, abyste ho mohli nahrát třeba na YouTube nebo poslat přes úložiště. Naopak nekomprimovaná verze s velkým obnosem dat je master (např. ProRes), který se vám jistě bude taktéž hodit. A právě z masteru uděláte distribuční kopii, kterou po vás festival bude vyžadovat.
Dále vám doporučím ať jste pozorní a několikrát si zkontrolujte, zdali máte vše nebo jste nepřehlédli žádný bod z toho, co po vás požadují.
Uvidíte, zdali vás to nadchlo a budete se chtít v budoucnu na nějaký z festivalů podívat. Věřím, že nyní budete mít rozhled, kde a kdy se jaký festival odehrává a alespoň můžete sledovat, jaké snímky z různých festivalů vycházejí a jaká tvorba by vás třeba lákala.
Nenechte si ujít článek o tom, jak filmové festivaly probíhají, jaké typy festivalů existují a co jednotlivé kategorie znamenají?