Jak na videoklip?
Videoklip není jenom o hudbě, ale i o vizuálním vyprávění. Můžete použít různé styly, od realistických po abstraktní, od hraných po animované. Můžete spolupracovat s herci, tanečníky nebo třeba využít umělou inteligenci. Možnosti jsou nekonečné.Jak na videoklip, který zvládnete sami? Pojďme se na to společně podívat!
Jaké jsou pro tvorbu videoklipu možnosti?
- Natáčení s herci
Můžete se pustit do natáčení s živými herci (buď v klipu může hrát sama kapela nebo třeba studenti/ ochotníci, kteří nebudou chtít desetitisíce) a využít k tomu běžně dostupné vybavení. Kvalitní videoklip se dá dnes natočit i na mobilní telefon, jak již dokázala například zpěvačka Lana del Rey. Pokud se rozhodnete natáčet venku, vystačíte si i s přirozeným světlem a nebudete muset investovat do profesionálního osvícení.
Než však povoláte celou natáčecí crew, připravte si scénář a pokud chcete vytvořit něco složitějšího, pak i storyboard. Jak se připravit na natáčení s fotoaparátem a postprodukci se dozvíte v předešlých článcích.
- Stop motion animace
Na rozdíl od klasické animace, kde se kreslí každý snímek, nebo počítačové animace, kde se vše vytváří v počítači, je stop motion založen na fyzických objektech a fotografiích. Je to ruční práce, která dává každému snímku jedinečný charakter.
Využít k tvorně stop motion videoklipu můžete naprosto cokoliv – hračky, loutky, plastelínu, lego… Jde to samozřejmě i s lidmi. Potřebovat k tomu budete kameru/fotoaparát, stavit a spoustu času. Výsledek však může být famózní. Inspirovat se můžete například klipem ó gramofón od kapely Wohnout.
- Flip book
Jestliže máte po ruce šikovného kreslíře, můžete klip vytvořit i pomocí jednoduché listovací animace. Na vytvoření takového klipu budete kromě kamery potřebovat jen papíry a kreslící potřeby.
Jak na to? Na papíry si rozkreslete jednotlivé změny scény. Pokud například budete chtít rozpohybovat holčičku s batůžkem, která jde do školy, celý pohyb si rozfázujete do několika obrázků. Rychlým listováním před kamerou pak vytvoříte iluzi plynulého pohybu. Jde to ale i jinak – obrázky můžete vytvořit digitálně a využít k animaci nějakou aplikaci.
FlipHTML5: Tento online nástroj umožňuje vytvářet interaktivní flipbooky z PDF souborů nebo obrázků. Můžete přidat odkazy, videa, audio a další prvky.
Yumpu: Další online platforma, která vám umožní převést vaše dokumenty do digitálních flipbooků. Nabízí různé šablony a možnosti přizpůsobení.
iSpring Flip: Tento software je součástí většího balíku e-learningových nástrojů. Umožňuje vytvářet flipbooky z PowerPoint prezentací nebo PDF souborů.
PubHTML5: Další online nástroj s podobnými funkcemi jako FlipHTML5.
AnyFlip: Tento nástroj se zaměřuje na vytváření flipbooků z PDF souborů a nabízí široké možnosti přizpůsobení.
Joomag: Všestranná platforma pro vytváření digitálních publikací, včetně flipbooků.
Flipaclip: Mobilní aplikace určená speciálně pro tvorbu animací, včetně flipbooků.
- Digitální animace
Animovaný videoklip vytvořený digitálně je další, avšak finančně nákladnější možností. Pokud tedy neumíte animovat sami.
Pokud si vystačíte s jednoduchou animací, můžete ji vytvořit například pomocí aplikace Procreate. Doživotní licence na iPad vás vyjde na 500 Kč a je velmi user friendly.
- Umělá inteligence
Vytvořit zajímavý videoklip můžete i s pomocí umělé inteligence. ( Jak AI dostat na svou stranu?) Pomůže vám jak s přípravou scénáře, tak se samotnou produkcí a postprodukcí. Inspirací vám může být videoklip CEO Autentických médií Lubomíra Novohradského, pro kterého jsme klip tvořili v minulém roce. Za tu dobu technologie ještě pokročila, takže vám určitě doporučujeme vyzkoušet online kurz AI pro tvůrce a kreativce, který je up-to date a naučí vás s AI tvořit poutavé videoklipy!